18.000 Ft felett ingyenes szállítás

Alvásminőség javítása

Alvásminőség javítása

A melatonin, a magnézium és a cink hatása az elsődleges álmatlanságra az olaszországi tartós ápolási intézményekben:

kettős vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálat

2024.09.30 04:26 soulflow.hu

Az álmatlanság (insomnia) olyan állapot, amikor valaki rendszeresen nehezen tud elaludni, nem tud végig aludni éjszaka, vagy korán reggel felébred, és nem képes visszaaludni. Ez a jelenség hatással lehet a nappali ébrenléti állapotra is, mivel fáradtságot, koncentrációs nehézségeket és hangulati zavarokat okozhat. Az álmatlanság rövid vagy hosszú távú problémaként is jelentkezhet.

Az álmatlanság (insomnia) tünetei a következők lehetnek:

  1. Nehezebb elalvás: Az érintetteknek hosszú időre lehet szükségük ahhoz, hogy elaludjanak, még akkor is, ha fáradtak.
  2. Éjszakai felébredések: Ébredés éjszaka, amit nehéz visszaaludni, vagy gyakori ébredések a hajnal előtt.
  3. Korai reggeli felébredés: Reggel korán felébredés, és nem tud visszaaludni.
  4. Fáradtság és kimerültség nappal: A rossz alvás hatására nappal fáradtnak, kimerültnek, energiaszintben csökkentnek érezhetjük magunkat.
  5. Koncentrációs nehézségek: Az álmatlanság miatt nehézséget okozhat a figyelem fenntartása és a mentális feladatok elvégzése.
  6. Hangulati zavarok: A krónikus álmatlanság hangulati problémákat is okozhat, mint például ingerlékenység, szorongás vagy depresszió.
  7. Fizikai tünetek: Fejfájás, izomfeszültség, vagy gyomorproblémák is előfordulhatnak.

Ezek a tünetek változó mértékben jelentkezhetnek, és különböző emberek számára eltérő módon hatnak.

Az álmatlanságot számos tényező okozhatja, amelyek lehetnek fizikai, mentális vagy környezeti jellegűek. Néhány gyakori ok:

  1. Stressz és szorongás: A mindennapi élet feszültségei, munkával, családi problémákkal vagy pénzügyi gondokkal kapcsolatos aggodalmak gyakran vezetnek álmatlansághoz.
  2. Depresszió: A depresszióval küzdők gyakran tapasztalják, hogy nem tudnak elaludni, vagy korán felébrednek, és nem tudnak visszaaludni.
  3. Egészségi problémák: Krónikus fájdalom, légzési problémák, például asztma, gyomorproblémák (például reflux), vagy pajzsmirigy zavarok is zavarhatják az alvást.
  4. Gyógyszerek mellékhatásai: Bizonyos gyógyszerek (pl. antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők, asztma gyógyszerek) hatással lehetnek az alvás minőségére.
  5. Alvászavarok: Más alvási rendellenességek, mint a nyugtalan láb szindróma vagy alvási apnoe, szintén álmatlanságot okozhatnak.
  6. Caffeine, alkohol és drogok: A koffein, alkohol vagy egyéb drogok fogyasztása befolyásolhatja az alvást. A koffein például serkentő hatású, míg az alkohol bár elálmosíthat, de zavarja a mély alvást.
  7. Rossz alvási szokások: Alvás előtt végzett stimuláló tevékenységek, mint például a képernyő előtt töltött idő, túl meleg vagy zajos szoba, vagy a rendszertelen alvásidő mind hozzájárulhatnak a kialvatlansághoz.
  8. Életmódbeli tényezők: Az éjszakai munka, az időeltolódás (jet lag), a mozgásszegény életmód vagy túlzottan késői étkezések is befolyásolhatják az alvást.

Az álmatlanság okai személyenként változhatnak, és gyakran több tényező együttes hatása vezet a problémához.

Célok: Annak megállapítása, hogy a melatonin, magnézium és cink éjszakai adagolása javítja-e az elsődleges álmatlanságot a tartós ápolási intézményben lakóknál.

Terv: Kettős vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálat.

Helyszín: Egy tartós ápolási intézmény az olaszországi Paviában.

Résztvevők: Negyvenhárom elsődleges álmatlanságban szenvedő résztvevő (22 a kiegészített csoportban, 21 a placebo csoportban), 78,3 ± 3,9 évesek.

Beavatkozás: A résztvevők étrend-kiegészítőt (5 mg melatonint, 225 mg magnéziumot és 11,25 mg cinket, 100 g körtepéppel keverve) vagy placebót (100 g körtepép) szedtek minden nap 8 héten keresztül, 1 órával lefekvés előtt.

Mérések: Az elsődleges cél az alvásminőség értékelése volt a Pittsburgh-i alvásminőségi index segítségével. Az Epworth Sleepiness Scale, a Leeds Sleep Evaluation Questionnaire (LSEQ), a Short Insomnia Questionnaire (SDQ) és egy validált életminőség-mérő eszköz (Medical Outcomes Study 36 item Short Form Survey (SF-36)) adták be. másodlagos végpontok. A teljes alvásidőt hordható karszalag alakú érzékelővel értékelték ki. Az összes mérést a kiinduláskor és 60 nap után végezték el.

Eredmények: Az étrend-kiegészítő lényegesen jobb általános PSQI pontszámot eredményezett, mint a placebo (a csoportok közötti különbség a kiindulási PSQI pontszámhoz képest = 6,8; 95%-os konfidencia intervallum = 5,4-8,3, P<0,001). Ezen túlmenően az LSEQ mind a négy tartományában (könnyű elalvás, P<001; alvásminőség, P<001; másnaposság alvásból való ébredéskor, P=0,005; éberség és viselkedési integritás) a szignifikáns javulás a következő. reggel, P=.001), az SDQ pontszámban (P<.001), a teljes alvásidőben (P<.001) és az SF-36 fizikai pontszámban (P=.006) arra utalnak, hogy a kezelés jótékony hatással volt a az alvás helyreállító értéke.

Következtetés: Úgy tűnik, hogy az éjszakai melatonin, magnézium és cink adása javítja az alvás minőségét és az életminőséget az elsődleges álmatlanságban szenvedő, tartós ápolási intézményben élőknél.

Ha álmatlansággal küzdesz, és stressz, szorongás, vagy egészségi problémák befolyásolják az alvásodat, érdemes segítséget keresni. A vSherpa Magnézium-biszglicinát + B6-vitamin + D3-vitamin + K2-vitamin természetes összetevőkkel, mint a melatoninnal és magnézium-biszglicinát, hipromellóz, K2-vitamin, D3-vitamin, B6-vitamin, segíthet a pihentető alvás elérésében.

Támogatja a nyugodt elalvást, enyhíti a feszültséget és segít visszanyerni a pihentető éjszakai pihenést. Ha a stressz, a napi feszültségek vagy a környezeti tényezők megnehezítik az alvást, próbáld ki ezt a terméket a jobb közérzet érdekében!